آموزش طریقه نصب مبدل حرارتی

مبدل های حرارتی را می توان جزو پراستفاده ترین وسایل در فرآیندهای شیمیایی به شمار آورد که در واحدهای صنعتی گوناگون کاربرد دارند. مبدل حرارتی وسیله ای جهت انتقال انرژی گرمایی میان دو یا چندین سیال در دماهای مختلف است. این عملیات ممکن است میان مایع با مایع، گاز با گاز و گاز با مایع انجام بگیرد. مبدل های حرارتی برای خنک نمودن سیال گرم و همچنین گرم نمودن سیال با دمای کمتر و یا هر دو مورد استفاده می شوند. نصب مبدل حرارتی دارای جزئیات خاصی می باشد که باید رعایت شوند. به همین علت قصد داریم تا در این مطلب در رابطه با طریقه نصب مبدل حرارتی صحبت کنیم.

طریقه نصب مبدل حرارتی

مبدل حرارتی صفحه ای از جمله انواع مختلف مبدل های حرارتی است که کاربردهای بسیار زیادی را در صنایع مختلف دارد. به همین دلیل در این مطلب به طور خاص طریقه نصب مبدل حرارتی صفحه ای را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

طریقه نصب مبدل حرارتی از هر نوعی که باشد باید بر اساس دستورالعمل های آن انجام بگیرد. در ادامه قصد داریم تا نکاتی را در مورد طریق نصب مبدل حرارتی صفحه ای ذکر کنیم.

طریقه نصب مبدل حرارتی صفحه ای میتواند به شکل افقی یا عمودی باشد اما در هر دو صورت باید توجه داشت مبدل به روشی نصب گردد که هوا به راحتی از آن خارج شود. در وضعیت افقی بهتر است که سر لوله های ورودی و خروجی به طرف بالا و در وضعیت عمودی سر این لوله ها تا حدی شیب به طرف بالا داشته باشند.

به منظور نصب کردن مبدل های حرارتی صفحه ای که ابعاد بزرگ دارند بهتر است از شاسی استفاده گردد. این کار باعث می شود تا بدون اینکه به لوله ها وزن اضافه تحمیل شود در جای خودش محکم شده و یا به طور مستقیم در کف موتورخانه بر روی زمین قرار نگیرد. مهم ترین نکته در طریقه نصب مبدل حرارتی صفحه ای نحوه متصل شدن لوله های ورودی و خروجی است.

در بیشتر مبدل های صفحه ای محل ورود و خروج دارای تفاوت نیست و فقط اینکه لوله های آب خروجی و ورودی خلاف جهت یکدیگر باشند دارای اهمیت است. این در حالی است که در برخی مبدل ها به علت وجود پره های هدایتی درون صفحات رعایت کردن جهت صحیح و همچنین محل ورود و خروج می تواند در راندمان مبدل حرارتی موثر باشد.

طریقه نصب مبدل حرارتی

نکته مهم در طریقه نصب مبدل حرارتی

در هنگام نصب مبدل حرارتی صفحه ای لازم است که در مسیر آب ورودی به مبدل حرارتی از شیر یک طرفه استفاده شود. همچنین حتما توجه کنید که مسیر حرکت آب گرم شونده و گرم کننده می بایست خلاف جهت یکدیگر باشد. ضمنا پیش از نصب کردن مبدل حرارتی صفحه ای بهتر است که کاتالوگ شرکت سازنده آن را مطالعه کنید. امروزه نصب مبدل حرارتی صفحه ای در کارگاه های صنعتی و موتورخانه های رواج زیادی پیدا کرده است. بنابراین در صورت آموزش طریق نصب مبدل حرارتی به شکل اصولی می توان از مزایای آن بهره برد و معایب آنها را تا حد زیادی کاهش داد.